Oglas

"Grad se guši"

Hoće li stanari Novog Sarajeva lakše do parkinga ili samo dobiti novi trošak?

720099868_1544871443689841_6770950878114453837_n
N1

Problem parkinga u Sarajevu ponovo je otvoren nakon najave Općine Novo Sarajevo o uvođenju rezidentnih vinjeta i novog sistema upravljanja parking prostorom. Dok dio građana strahuje da će dobiti samo novu obavezu plaćanja bez garancije da će pronaći mjesto za automobil, stručnjaci upozoravaju da je postojeće stanje neodrživo.

Oglas

Adnan Tatarević, doktorant na Saobraćajnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i jedan od autora elaborata saobraćaja u mirovanju za Novo Sarajevo, ističe da je prvi korak bio precizno evidentiranje postojećih kapaciteta.

Po prvi put Općina Novo Sarajevo ima egzaktan podatak čime raspolaže i koliko parking mjesta ima na javnim površinama kojima će se upravljati“, kazao je Tatarević.

Prema njegovim riječima, svaki pokušaj uvođenja reda bolji je od sadašnjeg stanja.

Trideset godina praktično ništa nismo radili po ovom pitanju i jednostavno se to sada akumuliralo... Ovaj problem, ne da eskalira - on je odavno eskalirao“, upozorio je.

„Građani danas plaćaju veću cijenu“

Vijećnik Općinskog vijeća Novo Sarajevo Ahmed Kosovac tvrdi da je osnovni cilj prijedloga da stanovnici Novog Sarajeva konačno dobiju prednost prilikom parkiranja.

Trenutno imamo potpunu anarhiju. U gotovo svakom naselju postoji barem jedna firma koja uzurpira desetine parking mjesta... Imate vozila koja se ne koriste, sa probušenim gumama, parkirana mjesecima“, rekao je Kosovac.

Dodaje da građani možda trenutno ne plaćaju parking, ali ipak snose posljedice.

Građani danas ne plaćaju parking, ali plaćaju mnogo veću cijenu – nemogućnost da pronađu mjesto za parkiranje u blizini vlastitog doma“.

Ipak, Kosovac priznaje da ni novi model neće garantovati parking mjesto.

Ne mogu nikome obećati da će imati osigurano parking mjesto, ali mogu reći da će imati veće šanse da ga pronađe“.

Prema njegovim riječima, samo iscrtavanjem postojećih parking mjesta mogao bi se dobiti dodatni prostor.

Samim iscrtavanjem dobit ćemo oko 10 posto više parking mjesta“.

„Sarajevo se guši“

Tatarević upozorava da problem više nije moguće rješavati isključivo izgradnjom novih parkinga.

Mi smo u Sarajevu već prešli kritične granice. Gušimo se“, poručio je.

Podsjetio je na istraživanje koje je pokazalo da se u većini automobila nalazi samo vozač.

Prosječna popunjenost privatnog automobila je 1,2 putnika. Imamo četiri automobila u kojima je samo vozač, a tek u petom automobilu još jedan putnik“.

Zbog toga smatra da je neophodno smanjivati zavisnost od privatnih automobila.

Ako ne napravimo sistem koji će demotivisati korištenje privatnih automobila i preusmjeriti ljude na javni gradski prevoz, nećemo dugoročno napraviti ništa dobro“.

Posebno upozorava na prostorna ograničenja.

Jedno parking mjesto zauzima 12,5 kvadratnih metara. Za samo 100 automobila treba vam 1.250 kvadratnih metara“.

Podić: Problem je mnogo veći od parkinga

Predsjednik Udruženja „Eko akcija“ Anes Podić smatra da se problem ne može riješiti parcijalnim mjerama.

Problem parkiranja mora se rješavati na nivou cijelog grada. Ne možemo imati jednu općinu sa jednim pravilima, drugu sa drugim. To ne vodi nikuda“, kazao je.

Posebno je kritikovao urbanističku politiku u Sarajevu.

Mi moramo iz temelja promijeniti odnos prema prostoru. Bez toga nema rješenja“.

Podić upozorava da broj automobila raste mnogo brže nego što grad može pratiti.

Broj automobila u Sarajevu raste toliko brzo da vam je za njihovo parkiranje svake godine potrebno više od 20 fudbalskih stadiona površine“.

Kao primjer mogućeg rješenja naveo je model „park and ride“.

Ljubljana je napravila velike parkinge na rubovima grada. Parkirate automobil, a u cijenu je uključen i javni prevoz do centra“.

Bez javnog prevoza nema rješenja

Sagovornici su se složili da se problem parkinga ne može odvojiti od stanja javnog prevoza.

Daleko smo zato što 20 ili 25 godina gotovo ništa nismo ulagali u javni prevoz“, rekao je Tatarević.

Dodao je da kvalitetan javni prevoz mora biti „tačan, pouzdan i finansijski prihvatljiv“, kako bi građanima bilo isplativije da ostave automobile kod kuće.

Podić je otišao korak dalje.

Suština je da dođemo do grada u kojem vam automobil nije potreban. To je jedini način da se problem trajno riješi“.

Za sada je izvjesno samo da će rasprava biti nastavljena. U Novom Sarajevu uskoro slijedi javna rasprava o predloženom modelu, a Kosovac poziva građane da se uključe.

Najveći problem je ako se ponašamo kao da je sve u redu. A objektivno nije“, poručio je.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama